Newsletter Ceny štátu September

25 September 2018

Vážená pani učiteľka, vážený pán učiteľ, priaznivci fiškálnej gramotnosti, 

s novým školským rokom prichádza druhé číslo newslettera portálu www.cenastatu.sk. Obsahuje odkazy na nové články, zaujímavé čísla, ale aj video, tentokrát na tému nanajvýš aktuálnu – územnej samosprávy.

Úvodom Vám s radosťou oznamujeme, že sa nám pred pár dňami podarilo odoslať poštou prvú zásielku tubusov s požadovaným počtom plagátov Vesmír verejných výdavkov na 174 stredných škôl. Veríme, že tubusy dorazia aj do Vašej školy nepoškodené. Ak ste sa registrovali do formulára (do 5.9.2018) a zásielka k Vám neprišla (neplatíte, poštovné sme uhradili prevodom), napíšte správu na adresu ucitel@cenastatu.sk. Upozorňujeme, že na každú školu sme posielali len jeden tubus. Predpokladáme, že budete plagáty zdieľať v rámci školy.

Územná samospráva je... ?

Z čoho pozostáva územná samospráva, aké sú jej kompetencie, a aký je rozdiel medzi obcou a mestom? Dozviete sa v úvodnom texte Územná samospráva.
Aké príjmy má obec, aké kraj, a koľko vynakladajú na školstvo? Ktoré mestá hospodária zodpovedne, a ktoré kraje sú najviac zadlžené? Základným kameňom hospodárenia obcí a krajov je venovaný text Hospodárenie územnej samosprávy.

Je na Slovensku najviac starostov v Európe?

V  článku Aká veľká by mala byť obec sa dozviete, koľko slovenských obcí nemá ani 2000 obyvateľov, a koľko obyvateľov má tá najmenšia. Zároveň sa pozrieme na porovnanie s ostatnými krajinami Európy v počte starostov na 100 000 obyvateľov.

Video
Pripravili sme pre Vás názornú prezentáciu na tému územnej samosprávy aj so sprievodným textom. Video je krátke a je možné ho využiť aj na hodine. Študentom ho môžete pustiť z tohto linku.

Otázky pre študentov 
V tomto článku nájdete návrhy na otázky pre študentov. Hľadanie odpovedí ich zavedie do sveta financovania obcí a krajov.

Učebné pomôcky
Nielen plagát zjednodušuje výučbu, ale aj ostatné pomôcky v elektronickej podobe, ktoré sme pre učiteľov pripravili. Nájdete ich v sekcii pre učiteľov, alebo na tomto linku.

Číslo dňa
V územnej samospráve pracovalo ku koncu roka 2017 takmer 190 000 ľudí.

Viac zaujímavostí z verejných financií nájdete v archíve čísel dňa

Spolupráca s učiteľmi

V INESSe máme ešte stovky plagátov, ktoré čakajú na objednávky učiteľov. Ak sa Vám plagát pozdáva, odporučte ho prosím vašim známym, kamarátom, spolužiakom. Bezplatne si ho môžu objednať na adrese ucitel@cenastatu.sk. Učiteľom, ktorí plagát objednávali cez formulár v septembri, budeme plagáty doručovať v októbri.

Ekonomická olympiáda

Ešte ste neprihlásili Vašu školu do Ekonomickej olympiády? Minulý rok sa zapojilo 150 škôl, Ekonomická olympiáda pritiahla minulý rok 4000 študentov. Prihlásiť sa môžete na tomto linku.

 

Ak by ste chceli dostávať tento newsletter emailom, prihláste sa kliknutím sem na jeho odber.

 

Ak chcete dostávať novinky z portálu www.cenastatu.sk priebežne, prihláste sa na ich odber na Facebook Cenastatu: