Newsletter Ceny štátu November

19 November 2018

Vážená pani učiteľka, vážený pán učiteľ, priaznivci fiškálnej gramotnosti, 

v treťom čísle newslettera portálu www.cenastatu.sk sa venujeme Sociálnej poisťovni. Je to inštitúcia, s ktorou má občan zmluvu na 60 rokov. Prerozdeľuje najviac zdrojov z verejnej pokladnice, polovica Vašich daní a odvodov končí na jej účtoch.

Skôr ako prejdeme ku dôchodkom, dva dôležité oznamy.

Ešte ste neprihlásili Vašu školu do Ekonomickej olympiády? Minulý rok sa zapojilo 150 škôl, Ekonomická olympiáda pritiahla minulý rok 4000 študentov. Prihlásiť sa môžete na tomto linku. Krátke video s predstavením olympiády si môžete pozrieť tu.
 

Koncom októbra sme poslali druhú várku plagátov učiteľom, ktorí sa zaregistrovali do októbra. Ak zásielka k Vám neprišla (neplatíte, poštovné sme uhradili prevodom), napíšte nám na adresu ucitel@cenastatu.sk. Na každú školu sme posielali len jeden tubus. Predpokladáme, že budete plagáty zdieľať v rámci školy.

Manželstvo na 60 rokov

Ako je možné, že človek platí odvody 40 rokov a potom dostane dôchodok, ktorý mu nestačí? Ťažká otázka, a kto chce poznať odpoveď, musí najprv vedieť, aké Sociálne odvody sa do poisťovne platia. Prečo nie je s odvodmi všetko v poriadku, vysvetľujeme v Pokrivených sadzbách.

Aké dávky zo sociálneho poistenia Vám môžu byť priznané, sa dozviete v tomto texte. Newsletter o sociálnom poistení by bol bezruký, ak by neobsahoval návod na výpočet dôchodku a aspoň jeden článok o II. pilieri. 

Video
Aj tentokrát sme pripravili krátke vysvetľujúce video, ktoré z Vašej vyučovacej hodiny spraví diskusný klub. Nájdete ho na tomto linku.

https://youtu.be/_qoaRz0p9E8

 

Otázky pre študentov 
V tomto článku nájdete návrhy na otázky pre študentov. Hľadanie odpovedí ich privedie k zamysleniu, ako a prečo by sa človek mal zabezpečiť na dôchodok. Podnety nájdete aj v textoch o Sociálnej poisťovni a údajoch o sociálnom poistení na stránke cenastatu.sk

Pošlite nám fotku
Pomáha Vám vesmír vo výučbe? Radi sa o tom dozvieme, zvedaví sme aj na vaše rady a podnety. Pošlite nám ich na adresu ucitel@cenastatu.sk. Nezabudnite, nielen plagát zjednodušuje výučbu, ale aj ostatné pomôcky v elektronickej podobe, ktoré sme pre učiteľov pripravili. Nájdete ich v sekcii pre učiteľov, alebo na tomto linku.
 

Číslo dňa
Prebytok fondu invalidného poistenia 

Prebytok fondu by mal v roku 2019 dosiahnuť 566 mil. eur, čo predstavuje 38% príjmov fondu. Viac ako tretina odvodov v tomto fonde tak neslúži na podporu ľudí s postihnutím, ale na starobné dôchodky. Viac zaujímavostí z verejných financií nájdete v archíve čísel dňa. 

 

Spolupráca s učiteľmi
V INESSe máme ešte stovky plagátov, ktoré čakajú na objednávky učiteľov. Ak sa Vám plagát pozdáva, odporučte ho, prosím, svojim kolegom z iných škôl. Bezplatne si ho môžu objednať na adrese ucitel@cenastatu.sk. Učiteľom, ktorí si plagát objednajú cez formulár v novembri, budeme plagáty posielať v decembri.

 

Ak by ste chceli dostávať tento newsletter, prihláste sa kliknutím sem na jeho odber.

 

S fiškálnym pozdravom
Radovan Ďurana

Sledujte Cenu štátu na Facebooku, dozviete sa viac